V posledních letech roste počet lidí, kteří zvolí osobní bankrot, aby se mohli osvobodit od dluhů a začít s čistým štítem. Po letech, kdy jste museli vyžít z minimální mzdy a zbytek odváděli státu na splátku svých dluhů, si určitě chcete dopřát něco, co jste předtím nemohli. Jako například hypotéku na své vlastní bydlení.
Ale bohužel, skončením insolvence neznamená, že začínáte s čistým štítem. Po skončení insolvence je vaše jméno vedeno ještě pět let v tzv. insolvenčním rejstříku. Do toho jste uvedeni prakticky i hned po podání návrhu na insolvenci. Dřívější vymazání není nijak možné.
Jedna z podmínek hypotéky je, že vaše jméno nebude v tomto insolvenčním rejstříku figurovat. Pokud ano, pro banku se stáváte potencionálně nespolehlivým klientem, který by měl do budoucna problémy se splácením hypotečního úvěru. Předpokládá se, že během pěti let, kdy zůstane v rejstříku, a nebude již platit žádné dluhy, si bude moci vytvořit finanční rezervu, která mu s financováním úvěru pomůže.
Můžete se samozřejmě pokusit dát si žádost i získání hypotéky, ale banka vám ho s největší pravděpodobností zamítne. Hraje zde roli i čas, kolik vám ještě zbývá do výmazu z rejstříku. Pokud jste třeba měsíc, dva po skončení insolvence, nejspíš nemá ani cenu si žádost podávat. Pokud je to více jak čtyři roky, naděje je přece jen o něco větší.
Pokud však disponujete třeba nemovitostí, kterou byste mohli ručit za svůj hypoteční úvěr, je pro vás možnost získat hypotéku po insolvenci. Zkuste se obránit na nebankovní společnost. Ti většinou do podrobna neprověřují registry dlužníků či insolvenční rejstříky. Většinou stačí mít k dispozici nemovitost, vaší nebo něčí jinou, kterou byste mohli za svůj hypoteční úvěr ručit. Pak můžete hypotéku dostat velmi brzy po skončení insolvence. Možná to pro vás nepředstavuje ideální možnost a raději byste chtěli hypoteční úvěr od banky. Pravdou ale je, že v čase po skončení insolvence, nemáte moc na výběr. Zvažte tedy všechna pro a proti, případně se obraťte pro radu na hypotečního poradce.