Míříme-li na dovolenou k moři, většinou nás jako jedna z prvních věcí zajímá teplota vody. Nejezdíme přece do těchto míst proto, abychom si mořskou hladinu s úctou prohlíželi jen z povzdálí – s mořem je to stejné, jako s partnerkou či partnerem ve vztahu – také se nejvíc těšíte, až se budete navzájem dotýkat a budete v nejtěsnější tělesné blízkosti. Doteky lidskou pokožkou jsou vůči mořské vodě příjemné jen tehdy, dosáhne-li určité teploty, a tak vás kupříkladu velmi zklamou Kanárské ostrovy, kde bývá voda v Atlantiku studená až ledová, zatímco třeba v Řecku nebo na Kypru si užijete mnohem příjemnější koupel.
V podobném duchu se to odehrává i u zahradního bazénu, tam je také rozhodující především teplota vody, nejen její kvalita a čistota. Pro měření teploty používáme teploměr do bazénu, například plovoucí na hladině, s nímž snadno i z větší vzdálenosti monitorujeme, zda je zapotřebí uvést do provozu ohřev vody, nebo již není zapotřebí. A jakou teplotu by měla mít voda v bazénu na koupání?
Relaxační bazény – chcete-li využívat bazén spíše k relaxaci a s minimální pohybovou zátěží, počítejte tu s teplotou vody v rozmezí 29 až 33 stupňů Celsia. Příliš teplá voda vás tu při delším pobytu bude zbytečně unavovat a příliš studená vám zas nedopřeje takový komfort a pocit pohody.
Vířivky – ve vířivých lázních by se teplota vody měla udržovat na tělesné teplotě, tedy zhruba na 36 stupních Celsia. Ve vířivce se necháváme pouze masírovat vodní lázní a žádný pohyb se tu nevyvíjí, proto si můžeme dovolit teplotu vody zvednout, aby prakticky splývala s teplotou tělesných tekutin a tkání.
Plavecké bazény a venkovní koupaliště – v plaveckých bazénech se předpokládá tělesný pohyb i ve značném rozsahu, proto se organismus musí dostatečně účinně ochlazovat. Bylo zjištěno, že plavecký bazén by měl mít teplotu vody na hodnotách od 26 do 28 stupňů Celsia, ta je ideální proto, aby se tu plavci cítili příjemně, a aby mohli podávat i své maximální výkony.