Z toho důvodu by se zde skutečně nemělo moc šetřit. Musí být nejen pohodlné ale také bezpečné, a to nejen při sestupu, ale také i výstupu. Ale nejen to, také by mělo splňovat estetický požadavek. A to dlouhodobě, neboť konstrukce schodišť je spojená a to stejně jako všechny jiné stavební konstrukce s vyspělostí materiálově technické základny. Je zde závislost nejen na možnostech materiálových a výroby, ale také na účelových požadavcích. Je také pravdou, že schodiště se podílí a to velmi výrazně na charakteru celého domu. Z tohoto důvodu je nabídka schodiště velmi široká. Mohou být samozřejmě vnitřní i vnější. První, tedy vnitřní, jsou hlavním komunikačním prostředkem uvnitř objektu a druhé, vnější, souvisí dispozičně s domem a jsou umístěná mimo budovu.
Například točité schodiště se zařazuje k obloukovým schodištím, mohou mít i středový sloup, ale není to vždy. Aby byly splněné estetické požadavky, je zde možnost si pořídit kombinované schody, které například mohou být z tradičního materiálu, jako je například dřevo. A to nejen klasický dub či buk, ale také i dřeva exotická. Tady je samozřejmě pravidlem, že dřevo musí být tvrdé, neboť měkké dřeva, jako je smrk či bříza se velmi rychle opotřebují.
A protože se jedná o kombinovaný stavební prvek, tak se při výstavbě využívají ke kombinaci s dřevem i další materiály, jako je kov, a to v různé povrchové úpravě, umělý kámen, ale i mramor či nerezová ocel. Tyto materiály mají vysokou trvanlivost a jsou nenáročné na údržbu. A jakou má vlastně schodiště funkci? Jeho funkcí je trvalé komunikační spojení a musí splňovat požadavky jako je bezpečnost, pohodlnost, mělo by umožnit i pohodlné stěhování nábytku, mělo by být dobře osvětlené, vybavené kvalitním zábradlím. Venkovní by mělo zachovat své funkce i při nepříznivém počasí jako déšť, sníh, náledí či spadané listí.