Mají dnes mladí lidé šanci získat vlastní bydlení?

Bydlet ve vlastním je snem spousty lidí, avšak s rostoucími cenami nemovitostí i hypoték, se tento sen začíná rozplývat, a stává se nereálným víc, než kdy dřív. Zatímco dřív lidé sháněli peníze na novostavby, dnes je faktem, že lidé snižují své nároky, a i tak mnohdy nedosáhnou naplnění http://www.strukturalni-fondy.cz/cs/Microsites/IROP/Novinky/Zverejneni-doporucujiciho-manualu-k-postupum-pri-prokazani-a-kontrole svého snu. Bereme si hypotéky https://www.americkahypoteka.cz/bereme-si-hypoteky/ na koupi pozemků, nebo rozpadajících se ruin, a i tak se nepoštěstí každému. Pravidla v bankách jsou totiž jasná – musíte mít vysoké příjmy, abyste na hypotéku dosáhli.

starý dům

Jak to vlastně s bydlením vypadá?

Pro mladé lidi, jejichž zaměstnání je běžné, jako třeba dělnické, či práce v obchodě, je získání hypotéky skutečně nereálné. Při práci ve fabrikách se totiž nástupní plat pohybuje mnohdy i okolo 15 000Kč čistého, a i když se člověk po letech vypracuje na nějakých 20 000Kč, nemá na hypotéku nárok. Ta je dostupná tedy jen těm, kteří pracují za nadstandardních platových podmínek, nikoliv pro běžné řadové zaměstnance. Čekat však se založením rodiny na vlastní bydlení je mnohdy nereálné, a tak mnozí mladí musejí i s dětmi bydlet ve stísněných podmínkách u rodičů, nebo v nájemním bytě.

Někdy to snad jde

Máte ve svém okolí někoho, jehož příjmy jsou obyčejné, avšak získal hypotéku? Možné to je. Je však potřeba najít někoho, kdo se za vás zaručí, a to buď jako spoludlužník, nebo se zaručí vlastní nemovitostí. Tuto úlohu obvykle plní rodiče, sourozenci, nebo partner.

komínky mincí

Jsou i jiné možnosti?

Postupně se čím dál víc mladých lidí obrací na nebankovní společnosti, jejichž podmínky pro získání hypotéky bývají mnohem mírnější, avšak mnohdy s podobným, či dokonce stejným úrokem, jaký nabízejí banky. Tyto společnosti si to mohou dovolit, jelikož nejsou vázány přísnými bankovními předpisy.

Jiné země

Někdo by snad řekl, že v jiných zemích to mají lidé snazší. Vyšší platy, nižší ceny. Někde to tak opravdu je, je však ale třeba si uvědomit, že v těchto jiných zemích mnoho lidí bydlí v nájmu, a nepotřebují vlastnit, nebo neinvestují tolik do opravy nemovitosti,a za své peníze si raději užívají.

Podobné příspěvky